1 kwietnia (wtorek) o godz. 11:00 zapraszamy na debatę zatytułowaną "Mądry Polak po wodzie" czyli przyszłość sektora wodno-kanalizacyjnego w Polsce. Debata odbędzie się w sali konferencyjnej tygodnika „Polityka” w Warszawie, ul. Słupecka 6.
Zgłoszenia do bezpłatnego uczestnictwa w debacie można dokonać za pomocą formularza rejestracyjnego TUTAJ.
W Polsce funkcjonuje ponad 1,6 tys. przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, dlatego eksperci podkreślają potrzebę rozsądnej koordynacji, czy nawet konsolidacji przedsiębiorstw tego sektora, co umożliwi racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych, środków inwestycyjnych oraz istniejącej infrastruktury.
Jeśli Polska nie zdąży zmodernizować instalacji wodno-kanalizacyjnych (wod-kan) i spełnić norm UE do końca 2015 roku, Unia może nałożyć na nasz kraj wysokie kary. Wskutek kosztownych inwestycji mogą także nastąpić znaczne podwyżki cen wody, a już teraz rozbieżności cen usług wod-kan w Polsce są ogromne i dochodzą do 1000%. Reformy sektora są konieczne tym bardziej, że UOKiK w swoim raporcie z 2011 stwierdził, że usytuowanie gminy w centrum systemu regulowanego, którego gmina ta jest aktywnym uczestnikiem a nie tylko arbitrem, zdaje się przesądzać o ułomności obowiązującego modelu, a uprawnienie (ale nie obowiązek) zatwierdzania taryf za wodę i ścieki spowodowało, że w ponad 50% gmin taryfy nie były zatwierdzone.
Zdaniem ekspertów od gospodarki wodno-ściekowej XX wiek był "wiekiem ropy", ale wiek XXI będzie "wiekiem wody". Zasoby wody słodkiej na świecie wynoszą zaledwie 2,5% całkowitej objętości wody w hydrosferze. Raport UNESCO o Gospodarce Wodnej na Świecie (World Water Development Report) przewiduje, że do roku 2025 ilość wody zmniejszy się o 50% w krajach rozwijających się i o 18% w krajach uprzemysłowionych. Aktualnie na świecie ok. 1 mld ludzi żyje bez stałego dostępu do wody, a 2,5 mld nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych. Koszty wody i oczyszczania ścieków stale rosną i będą rosły, ponieważ nakładane na nas nowe obowiązki, głównie inwestycyjne, oznaczają dodatkowe wydatki.
Do debaty zaproszeni zostali m.in.:
- Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta
- Marek Ast, Poseł na Sejm RP
- Andrzej Czerwiński, Poseł na Sejm
- Mirosław Maliszewski, Poseł na Sejm RP
- Grzegorz Napieralski, Poseł na Sejm
- Cezary Olejniczak, Poseł na Sejm
- Adam Szejnfeld, Poseł na Sejm RP
- Paweł Poncyljusz, Pełnomocnik Polski Razem Jarosława Gowina w Województwie Mazowieckim
- Mateusz Balcerowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Zasobów Wodnych, Ministerstwo Środowiska
- Piotr Piela, Partner, Ernst&Young
- Zygmunt Niewiadomski, Dyrektor Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej w Szkole Biznesu SGH, Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego oraz Andrzej Zwara, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, kancelaria Głuchowski Siemiątkowski Zwara
ORGANIZATOR
PATRONAT HONOROWY
PARTNERZY DEBATY
PATRONI MEDIALNI WYDARZENIA