Prof. Krzysztof Żmijewski (1949-2015)

Patronem Stowarzyszenia, poprzez przyjetą w lipcu 2018 jednogłośnie Uchwałę, jest prof. Krzysztof Żmijewski - wieloletni Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia oraz firmy Procesy Inwestycyjne, profesor Politechniki Warszawskiej.

Wybitny ekspert w zakresie energetyki, autor i współautor dwóch ustaw w obszarze energetyki: Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych i Ustawa o efektywności energetycznej. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitną służbę dla narodu w dziedzinie efektywności energetycznej.

ŻYCIORYS ZAWODOWY:

1991-1993 Podsekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa
1993-1998 Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii (założyciel i pierwszy Prezes)
1997 - 2000 Reprezentant Polski w Komitecie SAVE II w Brukseli
1998-2001 Prezes Zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA
2003 – 2015 Przewodniczący Rady Programowej firmy Procesy Inwestycyjne Sp. z o.o.
2006 - 2015 Założyciel i Przewodniczacy Rady Programowej Stowarzyszenia na rzecz efektywności - ETA (obecnie Stowarzyszenie na rzecz efektywności im. prof. Krzysztofa Żmijewskiego)
2009-2014 Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji i Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej
2010 Członek Narodowej Rady Rozwoju powołany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Od roku 2014 roku Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki przy Ministrze Gospodarki oraz przewodniczący Zespołu ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej na Obszarach Wiejskich przy Ministrze Rolnictwa.

profesor Politechniki Warszawskiej, poeta, społecznik