DEBATA 2009: Bezpieczeństwo Metropolii

Bezpieczeństwo energetyczne Metropolii Polskich
25 lutego 2009, godz. 10.00,
Centrum Prasowe Polskiej Agencji Prasowej, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Debata została zorganizowana wpólnie z:
UNIĄ METROPOLII POLSKICH

logo

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że problemy z niestabilnością dostaw, często pojawiające się w obszarach słabo zurbanizowanych, nie dotyczą polskich metropolii. Jednak doświadczenia wynikające ostatnich z blackoutów w Polsce Północno - Wschodniej (lato 2006 r.) i Północno - Zachodniej (wiosna 2007 r.), jak i ostatniego mikroblackoutu w Warszawie (lato 2008 r.) wskazują, że polskie metropolie przestały być enklawą bezpieczeństwa energetycznego.

Pokazał to zwłaszcza przypadek metropolii szczecińskiej, która pomimo posiadania jedynego w kraju pierścieniowego systemu zanikającego oraz trzech elektrowni na terenie obszaru metropolitalnego, w tym dwóch położonych praktycznie w mieście i potężnej systemowej elektrowni Dolna Odra, nie obroniła się przed awarią. Wydarzenia te wskazały jak niezwykle ważne jest dostosowanie lokalnych źródeł energii elektrycznej - elektrowni i elektrociepłowni - do reżimu pracy na tzw. obszary wydzielane, czyli do reżimu pracy wyspowej. Wymaga to wdrożenia nowoczesnych rozwiązań opartych na najnowszych rozwiązaniach teleinformatycznych, umożliwiających autozasilanie elektrowni przy odcięciu od sieci i zapewnienia możliwości tzw. autostartu.
Istniejący aktualnie stan zagrożenia doskonale opisują dwa raporty: Kancelarii Prezydenta oraz Zespołu zorganizowanego przez PSE-Operatora, które pokazały jak polski system elektroenergetyczny jest niedoskonały i jakie odnotowujemy zapóźnienia w kwestii modernizacji sieci przesyłowych. Jak zatem zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne obszarów metropolitalnych?
Wydaje się, że najskuteczniejszą metodą leczenia może być profilaktyka. Dotyczy to np. skutków awarii - tańsze od ich usuwania jest zapobieganie ich powstawaniu. Ponadto, w obliczu konieczności zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz restrukturyzacji infrastruktury technologicznej i przesyłowej, szczególnie istotnym wyzwaniem wydaje się ograniczenie zużycia energii, zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i pojedynczych obywateli.

W debacie udział wzięli:

• Zbigniew Kamieński, Dyrektor Departamentu Energetyki, Ministerstwo Gospodarki;
  • Tomasz Kowalak, Dyrektor Departamentu Taryf, URE;
  • prof. Krzysztof Żmijewski, Przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki, Koordynator Green Effort Group;
  • dr Andrzej Kassenberg, Dyrektor Instytutu na Rzecz Ekorozwoju;
  • Andrzej Lubiatowski, Dyrektor Unii Metropolii Polskich;
  • prof. Andrzej Łoś, doradca Prezydenta Miasta Wrocławia ds. metropolii;
  • Cezary Szwed, Dyrektor Pionu Planowania, Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A.;
  • Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina;
  • Bogumił Sobula, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Urząd Miasta Katowice;
  • Andrzej Rejner, Dyrektor ds. Regulacji, Vattenfall Distribution Poland SA;
  • Henryk Jabłoński, Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy;
  • Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu, RWE Stoen Operator Sp. z o.o.;
  • Krzysztof Zborowski, Prezes Zarządu, Elektrownia „Kozienice" SA;
  • Jerzy Obrębski, Dyrektor ds. Klientów Kluczowych, Polkomtel SA;
  • dr inż. Artur Hanc, Ekspert ds. Pomiarów Sieci, EC Electronics Sp. z o.o.;
  • Andrzej Szymański, Prezes Zarządu, Landis+Gyr Sp. z o.o.;
  • Jussi Heikkinen, Dyrektor Business Development, Wärtsilä Power Plants;
  • Krzysztof Frais, Ekspert, Cost Cutters.

Debatę poprowadził prof. Krzysztof Żmijewski, Przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki, Koordynator Green Effort Group.

Udział w debacie był nieodpłatny.

PREZENTACJE:

Poniżej znajdą Państwo prezentacje przygotowane przez ekspertów na debatę "Bezpieczeństwo Energetyczne Metropolii Polskich":

• prof. Krzysztof Żmijewski, Przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki, Koordynator Green Effort Group >>>
  • dr Andrzej Kassenberg, Dyrektor Instytutu na Rzecz Ekorozwoju >>>
  • prof. Andrzej Łoś, doradca Prezydenta Miasta Wrocławia ds. metropolii >>>
  • Cezary Szwed, Dyrektor Pionu Planowania, Polskie Sieci Elektroenergetyczne Operator S.A. >>>
  • Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecina >>>
  • Bogumił Sobula, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Urząd Miasta Katowice >>>
  • Andrzej Rejner, Dyrektor ds. Regulacji, Vattenfall Distribution Poland SA >>>
  • Henryk Jabłoński, Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy >>>
  • Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu, RWE Stoen Operator Sp. z o.o. >>>
  • Krzysztof Zborowski, Prezes Zarządu, Elektrownia „Kozienice" SA >>>