Zakończyliśmy z sukcesem cykl szkoleń w zakresie Spółdzielni Energetycznych,

Stowarzyszenie im. prof. Żmijewskiego w ramach umowy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zorganizowało cykl 4 bezpłatnych warsztatów stacjonarnych dotyczących zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych na terenach gmin wiejskich i miejsko–wiejskich.

fot. Stowarzyszenie im. Prof. Żmijewskiego (otwarcie części warsztatowej - Rafał Czaja)

W spotkaniach w woj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim i mazowieckim łącznie wzięło udział prawie 300 osób.

W trakcie warsztatów omówione zostały podstawy działania spółdzielni energetycznych jako nowych podmiotów na polskim rynku, dotychczasowe doświadczenia w zakładaniu spółdzielni energetycznych oraz ich przykładowe modele, a także możliwości finansowania spółdzielni.

Przypominamy, że spółdzielnia energetyczna to forma, której podstawą jest zrzeszenie lokalnego społeczeństwa, jednostek samorządu terytorialnego lub działających na tym obszarze przedsiębiorców w celu wytwarzania energii (energii elektrycznej, biogazu, biogazu rolniczego, biometanu lub ciepła) na użytek własny. Dzięki takiemu rozwiązaniu spółdzielnia energetyczna umożliwia obniżenie kosztów zakupu energii dla jej członków (będących odbiorcami) oraz zwiększenie przychodów dla wytwórców tej energii.

więcej na stronie KOWR