Za nami debata pt. "Polityka klimatyczna w obliczu wojny. Co dalej?"

Jak informowaliśmy na naszej stronie w sekcji "Aktualności" oraz "Wydarzenia", w dniu 7.04.2022 r. odbyła się debata ekspercka w formie webinaru pt. "Polityka klimatyczna w obliczu wojny. Co dalej?"

Przedstawicielami Stowarzyszenia byli:

• dr Krzysztof Księżopolski z Katedry Polityki Publicznej SGH, Członek Rady Programowej Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego (moderator)
  • dr Grzegorz Maśloch również reprezentował Stowarzyszenie podczas konferencji

ponadto w dyskusji udział wzięli:

•  Ilona Jędrasik, Kierowniczka Programu Infrastruktura Paliw Kopalnych w Polsce w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi,
  •  Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK SA

Dyskusje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgodnie z założeniami paneliści rozmawiali o przyszłości pakietu "Fit for 55", wpływie wojny na politykę klimatyczną UE i możliwości odłożenia w czasie w czasie transformację energetycznej państw UE.

Eksperci podkreślali, że "zielony" trend  transformacji energetycznej nie zostanie przerwany, a wszystkie długoterminowe  cele będą utrzymane. Z narracji wyraźnie wynikało, że aktualna sytuacja na m.in. rynku paliw kopalnych (m.in. wzrosty cen węgla) jest reakcją szokową na wydarzenia na Ukrainie i w dłuższym okresie wszystko wróci na właściwe tory, jak to było przez końcem lutego. Eksperci podkreślali także konieczność zwiększenia roli magazynów energii (wielkoskalowych) w systemie elektroenergetycznym, aby uelastycznić system. Eksperci wskazali także na rolę PSE SA, które już przewidują, że za 10 lat połowa energii elektrycznej zużywanej w Polsce może pochodzić z odnawialnych źródeł.

Dziękujemy za udział w wydarzeniu