Stowarzyszenie we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim rozpoczyna projekt edukacyjny pt. "Świadomość młodzieży ze szkół średnich na temat kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych”

Celem głównym projektu jest podniesienie świadomości i wiedzy młodzieży ze szkół średnich na temat kosztów związanych
z funkcjonowaniem gospodarstw domowych i ich udziałem w budżetach domowych.

Projekt realizowany jest w ramach działań z zakresu edukacji ekonomicznej we współpracy z:

Warsztaty edukacyjne dla szkół są zaplanowane  w dniach:

1. warsztat 1 godziny (1*45min): od 2 listopada 2021r. do 26 listopada 2021 r.
2. warsztat 2 godzinny (2*45min): od 10 stycznia 2022r. do 17 stycznia 2022 r.

Potrzeba realizacji projektu:

Od pierwszych lat swojego życia, aż do osiągnięcia dorosłości młodzi ludzie przygotowywani są do stawiania czoła zagrożeniom, problemom i pułapkom jakie niesie za sobą życie dorosłego człowieka. W tym też zakresie szczególnie istotna staje się wiedza z zakresu finansów gospodarstw domowych czy zarządzania własnym budżetem.

Czynników, które mają wpływ na ograniczoną wiedzę o finansach wśród młodych osób jest kilka. Obecnie jedynym przedmiotem w polskich szkołach, w którym uczy się nastolatków wiedzy o finansach są podstawy przedsiębiorczości.

Należy przy tym pamiętać, że oprócz wiedzy finansowej, zakres przedmiotu obejmuje elementy zarządzania, biznesplanów i działania instytucji biznesowych więc same finanse osobiste to raptem kilka godzin w trakcie całej edukacji w szkole średniej, a to zdecydowanie za mało żeby nastolatek był w stanie chociaż w niewielkim stopniu zrozumieć finanse i wykształcić w sobie nawyki, które pozwolą mu w praktyce tymi finansami dobrze zarządzać.

Niewiele młodych osób wynosi wiedzę z zakresu finansów gospodarstw domowych czy zarządzania własnym budżetem z domu.  Wg. danych BIG InfoMonitor około 2,5 mln Polaków (dane na koniec 2017r.) ma problemy z terminową spłatą kredytów i zobowiązań.   Dlatego też, niezbędne staje się prowadzenie edukacji młodzieży z zakresu finansów, w tym w szczególności w zakresie kształtowania świadomości młodzieży ze szkół średnich na temat kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych.

Cele szczegółowe projektu:

• Rozwinięcie samodzielności, innowacyjności i przedsiębiorczości w kierunku przygotowania młodego pokolenia do zakładania i prowadzenia gospodarstw domowych w sposób odpowiedzialny i bezpieczny pod względem finansowym.
  • Wzrost świadomości  nauczycieli ze szkół średnich oraz decydentów i naukowców zajmujących się kwestiami edukacji ekonomicznej na temat stanu wiedzy uczniów szkół średnich o roli i znaczeniu kosztów związanych z funkcjonowaniem gospodarstw domowych dla funkcjonowania poszczególnych gospodarstw domowych jak i społeczeństwa i gospodarki.
  • Poprawa wiedzy na temat finansowych uwarunkowań funkcjonowania gospodarstw domowych i upowszechnienie wiedzy na temat podstawowych kosztów funkcjonowania polskich gospodarstw domowych wśród odbiorców projektu - nauczycieli i uczniów szkół średnich.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa od szkół, przyjmujemy do dnia 18 października do godz. 15.30 pod adresem:
biuro@stowarzyszenie-zmijewski.pl