KONFERENCJA PRASOWA 2008: Ocena propozycji Prezydencji Francuskiej

08 Grudzień 2008 (poniedziałek)
Konferencja Prasowa

PRZEMYSŁ i ENERGETYKA OCENIAJĄ PROPOZYCJE
PREZYDENCJI FRANCUSKIEJ
8 grudnia 2008, godz. 10.00, Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5, Warszawa

Konferencja była poświęcona analizie skutków wdrożenia Pakietu Energetyczno - Klimatycznego dla polskiej gospodarki. Czy Polska może złagodzić swoje stanowisko? Czy możemy poświęcić własną gospodarkę dla realizacji ambicji Prezydenta Francji? Czy 11 grudnia 2008 roku, podczas posiedzenia Rady Europejskiej musimy głosować za modyfikacją narzędzi Pakietu Energetyczno - Klimatycznego, czy możemy powiedzieć NIE?

"Planowany na 6 grudnia 2008 w Gdańsku szczyt przywódców państw Europy Środkowo - Wschodniej może być dla Prezydenta Nicolasa Sarkozyego miarą sukcesu rządów Prezydencji Francuskiej w Unii Europejskiej. Jeżeli Premierowi Donaldowi Tuskowi uda się przekonać pozostałych uczestników spotkania (przywódców Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Estonii) o słuszności polskich propozycji zmierzających do modyfikacji systemu aukcyjnego, głosowanie dot. wprowadzenia nowej Dyrektywy EU-ETS, jako narzędzia Pakietu Energetyczno - Klimatycznego, może zostać zablokowane przez większą liczbę państw członkowskich".

Przedstawiciele Green Effort Group aktywnie działali na rzecz zdobycia poparcia dla stanowiska polskiego przemysłu i energetyki, a także polskiego rządu, podczas spotkań z przedstawicielami przemysłu i energetyki innych państw członkowskich, które najmocniej odczują skutki wprowadzenia Dyrektywy EU-ETS w ówczesnym kształcie. Walcząc z globalnym ociepleniem musimy połączyć cele klimatyczne ze zintegrowanym spojrzeniem na gospodarkę. Trzeba realizować zamierzone cele, jednak nie można do nich dążyć bez przeprowadzenia rzetelnych analiz. Metody i narzędzia proponowane przez KE są niedoskonałe, a decyzje podejmowane są zbyt szybko. Pakiet Energetyczno-Klimatyczny jest dokumentem strategicznym, którego kształt powinien być zoptymalizowany i z tego względu prace nad nim wymagają czasu, aby zmiany nie spowodowały efektów ubocznych, jakimi mogłyby być carbon leakage, upadki przedsiębiorstw lub dramatyczny wzrost cen.

W konferencji udział wzięli:
  • prof. Krzysztof Żmijewski - Koordynator Green Effort Group;
  • Antoni Pietkiewicz - Prezes Zarządu, PGE Górnictwo i Energetyka S.A.;
  • Tomasz Chruszczow - Wiceprzewodniczący Forum CO2 Branżowych Organizacji Gospodarczych.
Partner medialny: Klub Publicystów Ochrony Środowiska przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich
  • Relacja ze spotkania. Czytaj: >>>
  • Apel do Posłów na Sejm i Senatorów Rzeczpospolitej. Czytaj: >>>