Miejsce biogazu i biometanu w aktualizowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu

W piątek 12 lipca 2024 r. z udziałem Stowarzyszenia im. prof. Żmijewskiego odbyło się posiedzenie Komisji ds. Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi 
 
Posiedzenie dotyczyło „Przedstawieniea stanowiska rządu w sprawie przewidywanego miejsca biogazu i biometanu w aktualizowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz w sprawie planowanych przez rząd zmian prawnych umożliwiających szybszą realizację inwestycji w obszarze biogazu i biometanu” Najważniejsze głosy dotyczące sytuacji, wyzwań i możliwości biogazu pochodziły od rolników, którzy w branży biogazowej działają od wielu lat.
inż. Natalia Aleksiejuk (fot. Stowarzyszenie im. prof. Żmijewskiego)
 
Rolnicy omawiali m.in. kwestie legislacji czy podatków, podkreślając że prowadzenie instalacji biogazowej jest z czasem coraz trudniejsze i mniej rentowne, również ze względu na dynamiczną sytuację na rynku energii. Według rolników, a także naszego przedstawiciela - niezwykle istotne jest, aby prowadzić zmiany legislacyjne według realnych potrzeb i wyzwań, celem m.in. wsparcia pracy KSE. "Dotacje na źródła wytwórcze dla rolników zmniejszają tylko poziom CAPEX-u, a to poziom OPEX i zmiany na rynku energii są kluczowym wyzwaniem. Biogaz to stabilne i w pełni sterowalne wytwarzanie energii, w odróżnieniu od innych technologii OZE. Należy takie kategorie inwestycji premiować" - podkreślała w bezpośrednich rozmowach Pani Natalia Aleksiejuk ze Stowarzyszenia.