Konferencja - "Spółdzielnie energetyczne jako element zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich"

 

Termin wydarzeń: 1-2 marca 2023 r.

Centrum Prasowe Newseria

bud. Varso II (Hall I, I piętro), ul. Chmielna 73, Warszawa 

Partnerzy projektu RENALDO oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zapraszają na dwudniową konferencję zatytułowaną " Spółdzielnie energetyczne jako element zrównoważonej transformacji energetycznej obszarów wiejskich”.

W pierwszym dniu jej uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ideą spółdzielni energetycznych i ich korzyściami, dobrymi praktykami z projektu RENALDO oraz przykładami z krajów europejskich. MRiRW przedstawi również program wsparcia dla spółdzielni energetycznych „Energia dla wsi”.

Drugi dzień konferencji jest z kolei dedykowany podmiotom zainteresowanych utworzeniem spółdzielni, które będą mogły nabyć obszerną wiedzę z zakresu zakładania, funkcjonowania i doboru źródeł OZE dla spółdzielni energetycznych oraz poznać ich podstawy prawne.

Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak ilość miejsc w wydarzeniu stacjonarnym jest ograniczona. W celu zgłoszenia swojego udziału prosimy o wypełnienie tego formularza do 27 lutego 2023. W obu dniach wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube. Link do streamignu zostanie przesłany na adres mailowy do uczestników dzień przed konferencją.

Informacje dla uczestników stacjonarnych:

Miejsce konferencji - Hall 1 to sala gdzie odbędzie się konferencja, ważne info: Hall 1 jest na pierwszym piętrze

Link dla uczestników zdalnych:

 

2 marca - Link do wydarzenia

 

nagranie z dnia 1 marca - Link 

 

kontakt: konferencja@stowarzyszenie-zmijewski.pl

AGENDA KONFERENCJI

CONFERENCE PROGRAM

O projekcie RENALDO

RENALDO to projekt realizowany na wniosek MRiRW, finansowany w 100 proc. ze środków UE oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu i potrwa do końca marca 2023 roku. W ramach projektu powstają pilotażowe spółdzielnie energetyczne w siedmiu wybranych gminach z województwa podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z założeniami, doświadczenia i wnioski z projektu RENALDO mają posłużyć później jako impuls dla innych podmiotów, które będą zainteresowane zakładaniem spółdzielni energetycznych. Przydatnym narzędziem, opracowanym w ramach tego projektu, jest też specjalny kalkulator umożliwiający modelowanie profili i dobór optymalnych źródeł generacji OZE do potrzeb członków spółdzielni energetycznej oraz podręcznik „Jak założyć i prowadzić spółdzielnię energetyczną“. Oba materiały będą już niebawem dostępne na stronie KOWR.
Spółdzielnia energetyczna jest podmiotem zdefiniowanym w Ustawie o OZE. Tworzy lokalny rynek energii dla swoich członków w oparciu o zbiorową działalność prosumencką. Jej ideą jest zapewnienie członkom spółdzielni tańszej energii dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów, a dodatkową zaletą jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ energia jest zużywana i bilansowana lokalnie, na małym obszarze. Wpływa to też m.in. na zrównoważoną transformację obszarów wiejskich, zmniejszenie wpływu rolnictwa na środowisko i spadek ubóstwa energetycznego.