Debata pt. "Społeczny wymiar rozwoju kogeneracji w Polsce"

16 Kwiecień 2015 (czwartek)

Debata

"Społeczny wymiar rozwoju kogeneracji w Polsce"
16 kwietnia 2015 r., godz.14.00-16.00
Centrum Prasowe PAP w Warszawie, ul. Bracka 6/8
Debata ma charakter zamknięty. Transmisja będzie dostępna na stronach:
www.pap.pl i www.centrum prasowe.pap.pl

Sześć największych miast w Polsce ma cztery razy bardziej zanieczyszczone powietrze niż 15 największych aglomeracji UE. Powodem są benzopireny i pyły pochodzące głównie z transportu i energetyki. Emisję szkodliwych substancji mogłyby zmniejszyć rozwój odnawialnych źródeł energii oraz wsparcie dla kogeneracji. Zanieczyszczone powietrze to przede wszystkim koszty gospodarcze. Dużo więcej kosztuje wyprodukowanie każdej kolejnej jednostki PKB, a tym samym spada konkurencyjność gospodarki. Innym skutkiem są możliwe problemy ze zdrowiem. Szkodliwe benzopireny i pyły mogą przyczyniać się do chorób płuc, astmy czy nowotworu płuc, a także chorób układu krążenia. Polska obecnie ma dwa miesiące na przynajmniej rozpoczęcie działań legislacyjnych mających na celu poprawę sytuacji. W innym przypadku Unia Europejska może nałożyć nawet 4 mld zł kary, licząc od 2004 roku.

Powyższa tematyka będzie poruszana podczas debaty, która odbędzie się 26 marca 2015 w godz. 10:00-12:00 w Polskiej Agencji Prasowej. Celem posiedzenia jest ocena stanu obecnego, możliwości i skutków społecznych rozwoju kogeneracji w Polsce.

Uczestnicy dyskusji:

• Andrzej Czerwiński – Poseł na Sejm RP
  • Edward Słoma – Wicedyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwo Gospodarki
  • Marian Babiuch – Prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych
  • Bogusław Regulski - Wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie
  • Jolanta Stawska - Dyrektor Delegatury NIK w Krakowie
  • prof. Krzysztof Żmijewski – Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Warszawska
  • prof. Tomasz Żylicz - Warszawski Ośrodek Ekonomii Ekologicznej UW

Centrum Prasowe PAP w Warszawie, ul. Bracka 6/8

Debata ma charakter zamknięty. Transmisja będzie dostępna na stronach: