DEBATA 2011: Energetyczny wymiar polskiej prezydencji w UE

Data wydarzenia: 
28 Kwiecień 2011 (czwartek)

W dniu 28 kwietnia w siedzibie PAP w Warszawie odbyła się debata:

ROK ENERGII. 
ENERGETYCZNY WYMIAR POLSKIEJ PREZYDENCJI W UE

28 kwietnia 2011 (czwartek), godz. 11.00,
Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. W tym czasie państwo to staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unijnej.

Polska jest jednym z krajów, które posiadają największy potencjał oszczędności energii w całej Unii – nasza gospodarka jest 2,67 razy bardziej energochłonna niż gospodarki krajów EU-15. Stąd w obliczu międzynarodowych dyskusji nad bezpieczną i efektywną energetyką postaramy się skoncentrować na nowoczesnych technologiach, które przyczyniają się do podniesienia efektywności energetycznej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych a także bezpieczeństwa energetycznego. Porozmawiamy też o dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych dla tej części Europy. Polska chce zmian bilateralnej współpracy w ramach polityki energetycznej między państwami członkowskimi na rzecz tworzenia regionalnej strategii rozwoju na przykład w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy współpracy w basenie Morza Bałtyckiego. Na debacie nie będziemy bali się poruszać trudnych kwestii. Przybliżymy pojęcie domestic offset, jako rozwiązania, umożliwiającego osiągnięcie celu redukcyjnego w obszarach i regionach, gdzie jego koszt jest najniższy, a w przypadku EU-ETS, pozwalający na elastyczne przenoszenie redukcji uzyskanych w sektorze non-ETS do sektora ETS. Będziemy mówić też o carbon label czyli opartej na śladzie węglowym etykiecie węglowej. Dając informację o produkcie ułatwiałaby ona podjęcie ekologicznej decyzji zwykłemu konsumentowi oraz mogłaby się stać języczkiem u wagi np. podczas przetargów publicznych. Taką etykietę umieszczają na swoich produktach m.in. kraje skandynawskie. Na koniec postaramy się zgłębić temat smart grids czyli nowatorskich rozwiązań w sieciach elektroenergetycznych.

W debacie udział wzięli politycy, naukowcy, biznesmeni. Za stołem prezydialnym zasiedli:

  • prof.  Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji,
  • Janusz Reiter, Przewodniczący Grupy Roboczej ds. Komunikacji Strategicznej, Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji,
  • Konrad Niklewicz, Rzecznik Prasowy polskiej prezydencji w Radzie UE
  • Radosław Dudziński, Wiceprezes Zarządu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
  • Marek Maniecki, Przewodniczący Komitetu Energia Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji
  • Herbert Leopold Gabryś, Przewodniczący Komitetu Stałego Krajowej Izby Gospodarczej ds. Pakietu Klimatycznego
  • Krzysztof Nosal, Dyrektor ds. Środowiska, Arizona Chemical
  • Adam Kania, Główny Energetyk Zakładów Azotowych Puławy S.A.
  • Romuald Talarek, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej
  • Grzegorz Onichimowski, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii SA

prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Marcin Korolec, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki nie mogli zaszczycić nas swoją obecnością, jednak specjalnie na tę debatę przygotowali nagrania swoich wystąpień.

PUBLIKACJE W MEDIACH:

PARTNERZY STRATEGICZNI:

logo

PARTNERZY WYDARZENIA:

logo

PARTNER MEDIALNY:

logo

PATRONAT MEDIALNY:

logo