Stowarzyszenie im. Prof. Żmijewskiego podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów

W dniach 4 - 5 marca przedstawiciele Stowarzyszenia im. Prof. Żmijewskiego - Prezes Rafał Czaja, dr Grzegorz Maśloch (SGH) oraz dr Krzysztof Księżopolski (SGH) brali merytoryczny udział w sesjach dyskusyjnych.

od lewej: dr Grzegorz Maśloch, Rafał Czaja, dr Krzysztof Księżopolski. fot. Stowarzyszenie im. Prof. Żmijewskiego

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów oraz miejsce w którym spotkają się liderzy samorządów, biznesu, przedstawiciele elit regionalnych członkowie administracji państwowej oraz opiniotwórczych organizacji pozarządowych.

Program obejmował ponad 200 wydarzeń: bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji. Z punktu zainteresowania Stowarzyszenia im. Prof. Żmijewskiego, szczególnie interesujące debaty kongresu poruszały między innymi problemy współczesnej urbanistyki, mechanizmów rozwoju miast i regionów, finansowania inwestycji, zarządzania miastem, ochrony środowiska, lokalnej transformacji energetycznej oraz działań samorządów w nowej rzeczywistości.

Wybrane sesje z udziałem naszych przedstawicieli to:

Samorząd Przyszłości - Wpływ inwestycji energetycznych na lokalne społeczności.
Z udziałem Prezesa Rafała Czaji oraz:
Mihkela Annusa - Estonian Renewable Energy Association ,
Ole Gunnar Austvik - Inland School of Business and Social Sciences,
Igora Petryka - Wartsila,
Moderatorem sesji był Pan Tomasz Chmal.

Czy nowoczesne ciepłownictwo musi opierać się na węglu?
Z udziałem Prezesa Rafała Czaji oraz:
Konrada Nowaka - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie,
Łukasza Białczaka - GEOTERMIA POLSKA Sp. z o.o.,
Przemysława Budzyńskiego - Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o. o. w Mrągowie,
Marcina Borka, Dep. Inwestycji Samorządowych, Polski Fundusz Rozwoju S.A.,
Moderatorem sesji był Wojciech Jakóbik - Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego.

Współpraca Międzynarodowa - Jak zapewnić sprawiedliwą transformację małych i średnich miast?
​Jakuba Banaszka - Prezeydenta Miasta Chełm,
Ivana Dyriv - Mayor of Dolyna Ukraine,
Elżbiety Radwan - Burmistrza Wołomina,
Moderatorem sesji była Ołena Snigova.

Dobra infrastruktura jako czynnik rozwoju lokalnego.
Z udziałem dr Grzegorza Maślocha oraz:
Jacka Przemysława Kostki – Burmistrza Miasta Górowo Iławeckie, Stowarzyszenie “Polskie Miasta Cittaslow”,
Jana Pilewskiego – Play,
Przemysława Tuchlińskiego – Z-ca Prezydenta, Urzędu Miejskiego w Białymstoku,
Moderatorem sesji był red. Tomasz Nakielski - nakolei.pl.

Wspólnota OZE, Energetyka rozproszona, prosumencka - Jak powinna wyglądać strategia energetyczna samorządów?”
Iwony Arent - Posłanki RP
Mariusza Kostrzewy - Zeneris Projekty S.A.
Konrada Szpaka - Instytut Polityk Publicznych
Krzysztofa Tomaszewskieg
o - prof. ucz. Uniwersytet Warszawski
Moderatorem sesji był Aleksander Paszyński

Zielona Energia - W jaki sposób JST mogą skorzystać na transformacji energetycznej?
Z udziałem dr Krzysztofa Księżopolskiego w roli moderatora, oraz w gronie panelistów:
Miłosza Motyki - Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
Wojciecha Hartunga - DZP,
Bartłomieja Pawlaka - PFR,
Janusza Piechockiego - Burmistrza Gminy Margonin,
Katarzyny Suchcickiej - OX2 Polska.

Zielona Energia - Wodór paliwem przyszłości.
Z udziałem dr Krzysztofa Księżopolskiego w roli moderatora, oraz w gronie panelistów:
Ireneusza Zyski - Posła RP,
Andrzeja Węgrzyna - Dolnośląskiej Doliny Wodorowej
Jacka Bogusławskiego - Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Henryka Borczyka - Z
arządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Jacka Gliniaka - Hi Power Energy

Białe certyfikaty jako narzędzie optymalizacji kosztowej efektywności energetycznej na poziomie samorządu terytorialnego
Warsztat z udziałem JST prowadzony przez Prezesa Rafała Czaję oraz dr Grzegorza Maślocha i dr Krzysztofa Księżopolskiego.