SPOTKANIE NA POLITECHNICE 2013: Energetyka prosumencka – korzyści dla obywatela

Data wydarzenia: 
14 Czerwiec 2013 (piątek)

Energetyka prosumencka – korzyści dla obywatela

14 czerwca 2013 r. (piątek), godz. 14.00 – 17.00
Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, sala 208
Pl. Politechniki 1, Warszawa

W energetyce prosumenckiej upatruje się szansy na nowy kształt systemu energetycznego, w którym odbiorca energii będzie nie tylko jego bierną częścią, lecz także aktywnym uczestnikiem. Energetyka rozproszona eliminuje również problem strat sieciowych pojawiających się w systemie elektroenergetycznym, bowiem energia jest produkowana w tym samym miejscu, w którym jest użytkowana. W zachowaniach prosumenckich tkwi ogromny potencjał gospodarczy. Inwestycje w małe źródła energii mogą wyzwolić dodatkowy impuls gospodarczy, a co najważniejsze wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne indywidualnych odbiorców energii oraz całego kraju. Aby rozwinąć tę sferę gospodarki potrzebne są jednak szeroko zakrojone działania zmierzające do popularyzacji rozwiązań prosumenckich wśród użytkowników systemu energetycznego. Czym jest energetyka prosumencka? Jakie są możliwości i korzyści z zastosowania jej przez zwykłego obywatela? Czy sami możemy produkować prąd i jak? Mikrokogeneracja, fotowoltaika, mikrowiatraki – jakie są możliwości wykorzystania tych technologii w Polsce? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas otwartego spotkania:

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą problematyką, a w tym przedstawicieli samorządów oraz studentów.

Spotkanie zorganizowane jest pod patronatem merytorycznym Społecznej Rady Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

W programie spotkania:

  • Prezentacja raportu „Energetyka prosumencka – możliwości i korzyści dla odbiorcy końcowego”,
  • Prezentacja opracowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu "Prosument",
  • Krótkie prezentacje dostępnych na polskim rynku technologii prosumenckich,
  • Wystawa technologii prosumenckich.

Na Placu Politechniki zaprezentujemy praktyczne zastosowania najnowszych technologii prosumenckich. Dla wszystkich odwiedzających będzie to wyjątkowa okazja, żeby dokładnie przyjrzeć się i przetestować te urządzenia. Na powierzchni 15 m2 przedstawione będą różnorodne instalacje np. pompy ciepła, blokowe elektrociepłownie przekształcające wytworzony biogaz w energię elektryczną i cieplną, mikrowiatraki. Za pomocą monitora „touch screen” zwiedzający będą mogli symulować różne tryby pracy na wirtualnym systemie kogeneracyjnym. Przewidziana jest również prezentacja samochodu napędzanego energią elektryczną.

Wydarzenie to jest wspólnym projektem Ambasady Niemiec, Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, firmy Procesy Inwestycyjne, Koła Naukowego Budownictwa Ogólnego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Patroni medialni

logo