Energetyka w samorządach i lokalne inicjatywy energetyczne - Rafał Czaja uczestnikiem dyskusji eksperckiej

W dniu 25 września odbyła się debata ekspercka

"Energetyka w samorządach i lokalne inicjatywy energetyczne"

Transformacja energetyczna jest nieuchronna. Pytanie, w jaki sposób i przez kogo ma być realizowana i jak ją finansować. Jaka powinna być rola samorządów w realizacji tego procesu? Jak zaplanować jej przebieg, tak aby mieszkańcy gmin mogli w niej uczestniczyć i doświadczać jej pozytywnych skutków, nie ponosząc jednocześnie kosztów, które byłyby dla nich nie do udźwignięcia? W jaki sposób transformacja może i powinna wpływać na możliwości lokalnego i regionalnego rozwoju gospodarczego, by zapewniała nowe impulsy dla konkurencyjnego rozwoju firm? Jak można zarządzać jej wyzwaniami w niżej wymienionych sferach?

• Prosumeryzm zbiorowy i wirtualny, spółdzielnie energetyczne.
  • Energetyka cieplna – budynki, dostosowanie do FIT 55 oraz dyrektywy EPBD.
  • Gospodarka odpadami a energetyka (w tym biogaz).
  • Planowanie na rzecz transformacji energetycznej.
  • Instytucje dla lokalnego rynku energii, obywatelskie społeczności energetyczne.

Patroni sesji: Związek Miast Polskich, Związek Województw RP

Wprowadzenie: Olgierd Dziekoński, Związek Województw RP

Uczestnicy debaty:

• Karol Wawrzyniak, kierownik zespołu IDEA – NCBJ
  • Rafał Czaja, Prezes Stowarzyszenia im. Krzysztofa Żmijewskiego
  • Ryszard Grobelny, Prezes Zarządu Fundacja „Miasto” Związku Miast Polskich
  • Małgorzata Kozak, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich, Urząd Regulacji Energetyki
  • Wojciech Kujawski, Grupa Robocza iiSBE
  • Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową, Enea Operator
  • Bogusław Regulski, Wiceprezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie
  • Tomasz Bońdos, Dyrektor Zespołu ds. Zarządzania Energią Miasta Bydgoszcz
  • Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii