DEBATA 2009: Koalicja dla Redukcji. Konsekwencje pakietu klimatycznego dla Polski

03 Marzec 2009 (wtorek)

Koalicja dla Redukcji.
Konsekwencje pakietu klimatycznego dla Polski
- alternatywy rozwoju

3 marca 2009r., godz. 15:00, Sejm RP, sala 118, ul. Wiejska 4/6/8

Cała Europa dyskutuje obecnie o przyszłości energetycznej, pozyskiwaniu ekologicznych źródeł energii, budowie elektrowni atomowych i drogach realizacji zapisów Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. Polska, jako Państwo Członkowskie Unii Europejskiej stoi przed wyzwaniem jakim jest realizacja zobowiązań, jakich się podjęła w ramach urzeczywistnienia zasady „3×20". Jako inicjatorzy wydarzenia, jesteśmy świadomi faktu, że decyzje jakie zapadną w polskim parlamencie dziś - ukształtują energetyczne jutro Polski.

W trakcie debaty - mającej formę posiedzenia czterech komisji sejmowych: Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Komisji Infrastruktury, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Podkomisji ds. Energetyki - organizatorzy chcieli przedstawić różnorodne drogi rozwoju polskiej polityki energetycznej, tak aby nasi decydenci wybrali najlepsze dla podniesienia efektywności energetycznej Polski. Zaprezentowanych zostało sześć scenariuszy polityki energetycznej, z których każdy pokazywał inny wariant - jądrowy, OZE, węglowy (CCS), krajowy, efektywnej energii oraz dla porównania tzw. wszystkomający.
Debata miała na celu rozpoczęcie dialogu na ten niezwykle aktualny temat w doborowym gronie Mężów Stanu naszej ojczyzny.

Inicjatorem debaty był Instytut im. E. Kwiatkowskiego, który podjął się tej misji angażując do niej blisko 20 organizacji i instytucji, tworzących Koalicję na Rzecz Redukcji (lista poniżej).

PROGRAM DEBATY
  1. Wstęp - prowadzący: Prof. Krzysztof Żmijewski i dr Andrzej Kassenberg
  2. Prezentacja 6 scenariuszy polityki energetycznej - Prof. Krzysztof Żmijewski
  3. Runda pytań ze strony Panelu Augurów i obrony ze strony Ekspertów