Konferencja w formie debaty
pt.: „Smart Living”
Wydarzenie to jest drugą częścią „Zintegrowanego bloku konferencji dotyczących niskoemisyjnej transformacji polskiej gospodarki jako klucza do określenia energy-mix”.
23.11.2016r., godz. 10:30 - 15:00
Transmisja on-line od godz. 11:00
Warszawa, siedziba tygodnika „Polityka”, ul. Słupecka 6
Patronat: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska, Instytut Sobieskiego,
Związek Banków Polskich, Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność
Powodzenie niskoemisyjnej transformacji gospodarki w wielkim stopniu zależy od szeroko rozumianych zachowań społecznych. Nawet najlepsze rozwiązania techniczno-technologiczne nie dadzą pożądanego efektu zmniejszenia emisji, jeżeli będziemy zorientowani na nieograniczoną konsumpcję i w sposób bezrefleksyjny korzystali z dostępnych zasobów. Taka zmiana podejścia w żadnym stopniu nie ma prowadzić do obniżenia jakości i standardów życia. Wręcz odwrotnie - jest to kierunek na poszukiwania nowych wartości, bardziej atrakcyjnych form życia oraz spełniania się w realizacji nowych wyzwań i celów.
Przykładowo zamiast jechać do siłowni samochodem możemy pójść szybkim marszem, co od razu będzie dobrym wstępem do dalszych ćwiczeń. W domu możemy bardzo zmniejszyć zużycie energii, optymalizując temperaturę pomieszczeń i stosując właściwe ich wietrzenie, a także dzięki inteligentnym licznikom śledzić bieżące jej zużycie. Ponadto zamiast być pasywnym konsumentem energii można aktywnie uczestniczyć w procesie jej wytwarzania, stając się prosumentem. Korzystając z komunikacji publicznej, lepiej poznajemy klimat danego miasta i bardziej tworzymy wspólną społeczność niż wyobcowani, przemieszczając się w swoich samochodach, a dodatkowo czas podróży możemy spożytkować, czytając książkę. Kierując się zasadami zrównoważonej konsumpcji przy robieniu zakupów w sklepie wydajemy mniej pieniędzy np. na żywność i jednocześnie ograniczmy olbrzymie jej ilości, które często nawet jeszcze zapakowane wyrzucane są na śmietnik.
Takie podejście wpisuje się w szeroką formułę określaną pojęciem Smart Living. Niejednokrotnie, aby w praktyce zastosować taką zmianę zachowań, musimy dysponować nowymi, inteligentnymi technologiami, co także objęte jest pojęciem Smart Living.
Celem konferencji jest próba określenia i zwymiarowania znaczenia działań w obszarze Smart Living dla niskoemisyjnej transformacji naszej gospodarki. Dyskusja taka jest niezwykle istotna, bo może wskazać na potrzebę działań, które są niejednokrotnie bezkosztowe, a dają bardzo wymierne efekty. Uczestnicy debaty będą dyskutować m.in. nad następującymi zagadnieniami:
- Smart Living – moda czy wymierne korzyści środowiskowe i gospodarcze?
- Smart Living to nie tylko technologia, ale także styl życia i zachowania społeczne
- Jak stymulować zainteresowanie Smart Living?
W panelu eksperckim udział wzięli:
- Katarzyna Kacpura, Zastępca Dyrektora Biura Infrastruktury, UM Warszawa,
- Żanna Białek, Wiceprezes Zarządu, NFOŚiGW,
- Edyta Urbaniak-Konik, Dyrektor Marketingu, Suez Polska
- Tamás Dombi, Zastępca Naczelnika Wydziału Zrównoważonej Mobilności, Zarząd Dróg Miejskich
- Zbigniew Kamieński, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Przemysłu
w l. 2009-2016, Ministerstwo Rozwoju - Bogdan Ślęk, Przewodniczący Komitetu Rozwoju Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”
Moderator: Wojciech Jakóbik, Biznes Alert
UWAGA: WARUNKIEM UCZESTNICTWA JEST WYPEŁNIENIE ANKIETY* ORAZ FORMULARZA REJESTRACYJNEGO
Wszelkich informacji o wydarzeniu udziela Krystyna Kowalska, e-mail: komunikacja(at)proinwestycje.pl, tel. 22 424 82 01.
*Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń i odesłanie wypełnionej ankiety na adres biuro(at)proinwestycje.pl. Organizator zastrzega sobie prawo do nieprzyznania akredytacji bez podania przyczyny.
Organizatorzy:
Partner:
Patronat:
Partner wydarzenia:
Partnerzy strategiczni: